Länk till startsidan
  • Du är här:
  • Startsida
  • Aktuella händelser
  • Örnsköldsviks gymnasium fortsatt förtroende att bedriva NIU - Innebandy

Örnsköldsviks gymnasium fortsatt förtroende att bedriva NIU - Innebandy

Hösten 2022 genomförde Örnsköldsviks Gymnasium sin certifieringsperiod för gymnasiets innebandyinriktning. Nu är det klart att Örnsköldsviks gymnasium får nytt förtroende att bedriva Nationellt godkänd idrottsutbildning så kallat NIU med inriktning innebandy för nästkommande fyra år.

— Först och främst är det här en stor vinst för regionens innebandyungdomar. Nu kan de fortsätta sträva mot sina mål om att bli en innebandyspelare på nationell elitnivå, och på ett smidigt sätt kombinera det med studier på Örnsköldsviks Gymnasium. Men självklart är det också en fjäder i hatten för oss att såväl Svenska Innebandyförbundet som Skolverket tror på vår modell lika mycket som vi gör, säger Robert Nordkvist, rektor för specialidrott på Örnsköldsviks Gymnasium.

För att kunna erbjuda specialidrott måste varje skola bli godkänd av Skolverket och respektive specialidrottsförbund. Ett godkänt beslut gäller i fyra år, under fyra antagningsomgångar. För att bli godkänd att bedriva utbildning med specialidrott måste skolan ha en tydlig elitidrottskaraktär och ett etablerat samarbete med ett specialidrottsförbund som är relevant för utbildningen. Utöver det måste varje skola uppfylla vissa krav från specialidrottsförbundet, till exempel behöver utbildningen ha:

  • ett samarbete med lokala föreningar
  • välutbildade instruktörer, minst en heltidsanställd instruktör vid fullt utbyggd utbildning
  • ändamålsenliga lokaler
  • en kvalitetssäkrad antagningsprocess.

Här kan du läsa mer om vilka idrottsutbildningar som erbjuds på Örnsköldsviks gymnasium.

Publicerad: