Örnsköldsviks kommuns logotyp

Studie- och yrkesvägledning grundskole- och gymnasieelever

Studie- och yrkesvägledare finns på grundskolan, grundsärskolan, gymnasiet, gymnasiesärskolan och vuxenutbildningen. Med hjälp av en studie- och yrkesvägledare får du ett stöd och en personlig vägledning för att fatta ett bättre beslut om dina studier men även information om yrkeslivet. Det ger dig ökad självinsikt och ökade kunskaper om dina alternativ och vad de kan innebära för dig.

Ung utveckling tipsar dig som är 15-29 år om aktiviteter kopplat till jobb, studier eller entreprenörskap. Ung utveckling är ett nätverk med olika kompetenser som samverkar för att skapa goda förutsättningar och möjligheter för dig som är ung utifrån ditt behov.

Kontakt

Kontaktcenter

Telefon: 0660-880 00, välj tonval 2

Öppettider telefon: 07:30–17:00 helgfria vardagar (15 maj–15 september 07:30–16:15)


Besök oss i stadshuset Kronan

Adress: Järnvägsgatan 6, entréplan

Öppettider besökscenter Kronan: 07:45–17:00 helgfria vardagar (15 maj–15 september 07:45–16:15)


Studie- och yrkesvägledare grundskolan


Skola



Namn



Telefon och e-post



Alneskolan



Sanna Öhgren


070-190 90 34

sanna.ohgren@ornskoldsvik.se


Anundsjöskolan



Emelie Malmbo


072-227 51 12

emelie.malmbo@ornskoldsvik.se


Arkenskolan



Anna-Sara Gustafsson


070-190 49 59

anna-sara.gustafsson@ornskoldsvik.se


Bjästaskolan



Tina Olofsson


073-712 65 50

tina.olofsson@ornskoldsvik.se


Björnaskolan



Sanna Öhgren


070-190 90 34

sanna.ohgren@ornskoldsvik.se


Geneskolan



Margaretha Westin


072-247 69 58

margaretha.westin@ornskoldsvik.se


Husumskolan



Vik. Antoinette Teir


076-142 39 18

siv.antoinette.teir@ornskoldsvik.se


Höglidenskolan



Anna-Sara Gustafsson


070-190 49 59

anna-sara.gustafsson@ornskoldsvik.se


Själevadskolan



Emelie Malmbo


072-227 51 12

emelie.malmbo@ornskoldsvik.se


Ängetskolan



Eva Berglund


073-275 40 08

eva.berglund@ornskoldsvik.se

Thomas Sellin

Studie- och yrkesvägledare, Gymnasiesärskolan Parkskolan

Telefon:  0660-888 41

E-post: thomas.sellin@ornskoldsvik.se


Eva Berglund

Studie- och yrkesvägledare, Ängetskolan

Telefon: 073-275 40 08

E-post: eva.berglund@ornskoldsvik.se

Maria Lindgren

Barn- och fritidsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapliga programmet

Telefon: 0660-889 34

E-post: maria.lindgren@ornskoldsvik.se


Maria Forsberg

Estetiska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Vård-och omsorgsprogrammet

Telefon: 0660-889 38

E-post: maria.forsberg@ornskoldsvik.se


Judit Kajhager

Introduktionsprogram språk

Telefon: 0660-889 55

E-post: judit.kajhager@ornskoldsvik.se


Thomas Sellin

Gymnasiesärskolan

Telefon: 0660-888 41

E-post: thomas.sellin@ornskoldsvik.se

Caroline Sandin

El- och energiprogrammet, Handels- och administrationsprogrammet, Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Teknikprogrammet

Telefon: 0660-883 31

E-post: caroline.sandin@ornskoldsvik.se


Kent Westerin

Bygg- och anläggningsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Hantverksprogrammet frisör, VVS- och fastighetsprogrammet

Telefon: 0660-883 30

E-post: kent.westerin@ornskoldsvik.se


Thomas Sellin

Gymnasiesärskolan

Telefon: 0660-888 41

E-post: thomas.sellin@ornskoldsvik.se

J Åke Ottosson

Studie- och yrkesvägledare, Broskolan

Telefon: 070-634 42 67

E-post: j.ake.ottosson@gmail.com

Dennis Thydell

Verksamhetsansvarig Ung utveckling

Telefon: 072-246 82 70

E-post: dennis.thydell@ornskoldsvik.se